czwartek, 2 kwietnia 2020

Pisanki na lata

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, dlatego dzisiaj chciałabym pokazać Wam pisanki, których dekoracją zajmuję się każdej wiosny. Nie robię tego jednak co roku dlatego, że są one jednorazowe – wręcz przeciwnie, mowa o pisankach „długowiecznych” : ) Ich bazą jest styropianowe jajko, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni wyrzucać ich po każdej Wielkanocy, lecz możemy używać latami.


Oprócz styropianowego jajka, które w okresie około świątecznym kupić można w większości sklepów papierniczych lub na Allegro do wykonania pisanki potrzebujemy: kleju (ja używam reguły przypominającego vicol Magica), wykałaczki bądź starej kredki do jego nakładania oraz materiałów, którymi chcemy jajko ozdobić. Musimy pamiętać jednak, żeby były to materiały, które zakryją jego styropianową strukturę. Do udekorowania pisanki, którą dziś zaprezentuję będę potrzebować muliny i kolorowej wstążki.

Pracę rozpoczynamy od zwinięcia małego „ślimaka” z muliny, którą chcemy obkleić górną część jajka.


Następnie nanosimy klej na górną część jajka (wzdłuż całego obwodu) i na szczycie pośrodku przykładamy naszego „ślimaka”. Przytrzymując go jednym palcem (jest naszym punktem wyjścia, więc musi być solidnie i równo przymocowany) rozpoczynamy owijanie jajka muliną. Nakładając klej pamiętajcie, że nie ma sensu pokrywać nim zbyt dużej powierzchni, ponieważ zaschnie zanim zdążymy dotrzeć tam z muliną.




Kontynuujemy owijanie tak długo, aż dojdziemy do pożądanej powierzchni danego koloru. Wówczas odcinamy mulinę i w miejscu, gdzie przymocujemy jej końcówkę, nanosimy odrobinę kleju (dla pewności, że mulina się nie odklei). Następnie w miejscu, gdzie kończy się pierwszy kolor przyklejamy początek nici innego koloru i teraz to nim owijamy jajko. Moja pisanka będzie ozdobiona tylko 3 pasami kolorystycznymi muliny (zółty-zielony-żółty), ale na świątecznym stole wspaniale prezentują się również jajka w 6-7 kolorach.








Gdy cała pisanka jest już owinięta muliną/nicią,możemy przystąpić do nakładania kolejnych dekoracji. Jeśli chcecie podobnie jak ja wykonać pisankę „przewiązaną” wstążką z kokardką, zacznijcie od ucięcia prostego kawałka wstążki, którym następnie obkleicie obwód jajka.


Teraz czas na kokardkę. Poniżej zdjęcia przedstawiające kolejne kroki potrzebne do jej przygotowania.



Po ucięciu kawałka wstążki mniej więcej na środku nanosimy odrobinę kleju.



Zawijamy wstążkę w pętelkę i przyciskamy przez chwilę miejsce, w którym wstążka się skleja.


Na to samo miejsce styku nanosimy odrobinę kleju...


...i zawijamy drugi koniec wstążki, tworząc drugą pętelkę. 


Przycinamy wstążkę, by nasza kokardka uzyskała końce o proporcjonalnej długości.

Ostatnim etapem jest przyklejenie kokardki w miejscu, gdzie schodzą się końce wstążki, którą obkleiliśmy obwód jaja. Dzięki temu zakryjemy miejsce, gdzie materiał wstążki nachodzi na siebie lub między końcami pojawia się przerwa.


I oto jest : )


Sposobów dekoracji jest całe mnóstwo, na „mulinowe” tło możemy przykleić cokolwiek, co mamy pod ręką. Ja uwielbiam pisanki ozdobione:
~ koronką
~ koralikami
~ samą muliną

A jakich technik używacie Wy do zdobienia pisanek? : )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz